twitter
Google Plus
tumblr
rss

Yorumlar Hakkında - Duyuru

Yorumlarda lütfen sallama da olsa bir isim yazın. "Adsız" olarak yazıyorsunuz, sonra birçok kişi adsız olarak birşey soruyor. cevap verirken "@adsız (15 ekim 13:08)'de yazan kişi" diye yazıyorum. Hoş olmuyor :) Eminim isminiz çok güzeldir deyip, sizi konuyla baş başa bırakıyorummm.

9 Ocak 2011 Pazar

Muhtesem yuzyil dizisi hakkinda..!

Blogları gezerken,gözüme şurada gördüğüm konu takıldı.okudum..Gerçekten de güzel yazılmış.Orjinalini bozmadan paylaşayım dedim.
Sayın Bülent Arınç çok haklı: "Kanuni'yi Koruma Kanunu" çıkarmak gerekecek bu gidişle. Atatürk filmlerinde gerçeğe uymayan sahneler oldu mu, kıyametleri koparanlar, aynı şey Kanuni'nin başına gelince 'Canım, sanatçının özgürlüğü vs.' gerekçelerine sığınıyorlar. İşine gelince tarihe saygı iste, gelmeyince vur abalıya!

Zihinlerimizdeki Oryantalist ipoteği bir kere daha bütün parlaklığıyla sergileyen "Muhteşem Yüzyıl" dizisi, Türkiye'ye "sahte bir tarih" yutturarak milyonların zihnini karıştırıp Harem ve Hürrem efsanelerinin ateşini biraz daha körükleyeceğe benziyor. Tarihî gerçeklere attığı çalımların ise haddi hesabı yok.

Birilerinin bize "yanlış baba"yı gerçek baba diye seyrettirmelerinden bıktık, usandık. Ecdadımızın kendi nefesiyle arz-ı endam edeceği bir tarihî filmi daha ne zamana kadar bekleyeceğiz?

Bence dizinin temel sakatlığı, bakış açısında. 'Ticari olarak ne getirir?' diye bakıldığı o kadar açık ki, bütün kurgusu, cinselliğe odaklanmış. Belki de adını "Muhteşem Haremistan" koysalardı daha dürüst davranmış olurlardı.

Soruyorum: Eğer dizideki harem ve aşk sahnelerini Amerikalı veya İtalyan bir yönetmen çekseydi bundan farklı ne yapabilirdi? O da harem sahnelerini abarttıkça abartır, erotizme ve Batı kültürünün kadim saplantısı olan harem fantezilerine yüklenirdi.

Peki Kanuni'nin tahta çıkmasından bir gün sonra matem elbiseleriyle babası Yavuz'un tabutunun önünde kilometrelerce yürüdüğü sahne neden çekilmeye layık bulunmadı dersiniz? Tabii ölüm gibi can sıkıcı bir konu işin içine girince o harem sahnelerini nasıl yutturacaklardı millete?

Hakkını yemeyelim, kahramanımızın ağzını dahi kıpırdatmadan, bir an önce bitsin diye kameralara boş boş baktığı(!) namaz sahnesini unutuyor değilim. Onlar da maalesef epeyce yapay ve yapıştırma kalıyor.

Üstelik Kanuni tahta çıktığı tarihlerde Topkapı Sarayı'nda bir Harem dairesi bulunmuyordu! O zamanlar Harem, bugünkü İstanbul Üniversitesi merkez binasının bahçesindeki Eski Saray'daydı. Topkapı bir devlet dairesi olarak kullanılıyor, padişah akşamları yatmak için Eski Saray'a gidiyordu. 1550'lerde bile Hürrem'in Eski Saray'da yaşadığına dair belgeler var. Topkapı'da bir 'Harem Dairesi'nden söz edebilmek için III. Murad devrine demir atmak gerekecektir.

Hürrem (Aleksandra) adlı cariyenin Kanuni tahta çıktıktan sonra saraya girdiği de tarihî olgulara aykırı bir bilgidir. Zira Hürrem, Kanuni daha Kefe valisi iken, 14-17 yaşlarında onun haremine girmişti. Filmde nasılsa çatpat Türkçe bilen 'acemi' Hürrem, aslında o tarihte Türkçe, edebiyat, nakış, dikiş, müzik vs. öğrenmiş tecrübeli bir cariyedir, en önemlisi, çocuk doğurmaya layık biri olduğunu ispatlamıştır.

Bir de Kanuni'yi oynayan Halit Ergenç'in yaşı meselesi var. Bu 40 yaşındaki 'adam'ın, tahta çıktığında henüz 25'ini bitirmemiş olan genç ve dinç Kanuni ile ne alakası var? 21 yaşındaki Fatih'in resmini yapamadığımız gibi, genç Kanuni'ye de o muhteşem tahtı yakıştıramıyoruz herhalde. Dizide Kanuni tahta geçtikten sonra şenlikler yapıldığını izliyoruz (havai fişek vs.). Oysa ortada daha gömülmemiş bir padişah cenazesi duruyor. Yavuz'un matemi sürüyor. Ne eğlencesi bu?

Bu arada Kanuni'ye babasının Rodos'u almak için 200 parça "kalyon" yaptırma emri verdiği söyleniyor. Hey Allah'ım! Kalyon o tarihlerde Osmanlı donanmasında yoktu ki! Prof. İdris Bostan'ın "Osmanlı Gemileri"ne bakın, tersanelerimizde ilk harp kalyonu 1644 yılında yapılmıştır diye yazar, yani yaklaşık 124 yıl sonra.

Hatalar sürüp gidiyor. Burada keselim, zira 'filmi bırak da bize haremi anlat' dediğinizi duyar gibi oldum.

Bunun için üç yabancı kaynağa başvuracağım. Kanuni devri yönetimi üzerine doktora yapmış olan Albert Howe Lybyer şöyle yazıyor:

"Bir Doğu hareminin yapısı ve özelliği genellikle yanlış anlatılır. Haremde yüzlerce, hatta binlerce kadın bulunsa da, bunlardan ancak birkaçı hükümdarın gerçek eşiydi. Geri kalanların çoğu, hükümdarın annesinin, karılarının, kızlarının ve çocukluk çağındaki oğullarının kişisel hizmetkârı ve eğlencesiydi. Kanuni çağında harem, sarayın geri kalan bölümlerinden öylesine kopuk, öylesine az görülen ve az tanınan, öylesine sultanın kişisel konusu niteliğindeydi ki, saray incelenirken haremin üzerinde durmak pek gerekmezdi. Anlaşıldığına göre Kanuni, haremine sık sık gitmiyordu."

Neymiş? Harem genellikle yanlış anlatılırmış, bir. İçinde binlerce kadın yaşasa da, haremdekilerden ancak birkaçı hükümdarın eşiymiş, iki. Harem o kadar az bilinen bir konuymuş ki, üzerinde durmak bile gerekmezmiş, üç. Kanuni haremine sık sık gitmiyormuş, dört.

Avusturya elçisi Busbecq, bizzat görüştüğü Kanuni hakkındaki izlenimini şöyle aktarır:

"Artık yaşlanmakla birlikte bu muazzam imparatorluğun hükümdarlığına hâlâ yakışmaktadır. O aşırılığı sevmeyen, kendini birçok zevklerden mahrum etmesini bilen, irade sahibi bir kimsedir. Gençliğinde bile ağırbaşlılıkla hareket eder, şarap içmezdi. Dindardır, ibadetini hiç ihmal etmez. Bir emeli devletin hudutlarını genişletmek ise, diğeri dinini yükseltmek ve yaymaktır."

Kitabı "Harem-i Hümayun"u sık sık tavsiye ettiğim ABD'li tarihçi Leslie P. Peirce ise Batılıların haremle ilgili takıntılarını cesurca irdeliyor:

"Biz Batılılar, İslam toplumunda cinselliği saplantı haline getirmek gibi eski ama hâlâ güçlü bir geleneğin mirasçılarıyız. Harem, Müslüman cinsel duyarlığı üzerine kurulu Batı efsanelerinin kuşkusuz en yaygın simgesidir. Avrupa, bir Doğu tiranı efsanesi geliştirdi, özünü de sultanın hareminde yakaladı. Seks alemleri, kokuşmuş iktidarları anlatmakta kullanılan bir mecaza dönüştü. Haremin temel dinamiğini cinsellikten çok aile politikası oluşturuyordu. Haremdeki birçok güçten sadece biriydi cinsellik; burada incelenen dönemde de pek önemli değildi."

Peki Kanuni nasıl biriydi?

Zigetvar seferine çıkmadan önce oğlu Selim'e iki bazubent ile bir "cevherî al sanduğu" bırakmış, bunları satıp parasıyla Cidde'ye su getirmesini vasiyet etmişti. Vasiyetindeki son sözleri şunlardı: "Hak Teala bu seferi mübarek edip gönül hoşluğuyla gelmek müyesser ede, Habib-i Ekrem hürmetine aleyhisselam."

'Bu' Kanuni'yi "Muhteşem Yüzyıl"da boşuna aramayın, bulamazsınız.

Mustafa Armağan
(Zaman, 09.01.2011)

Ek olarak...

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz aylık döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere yol açan "Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle ilgili 11 Aralık-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikayet geldi. Hala diziyi kapatmıyor,kanala ceza verilmiyorsa ne diyelim..yazıklar olsun..

0 yorum:

Yorumlar Hakkında:


Yorum yapmaktan çekinmeyin, Yorumlar hem benim için teşvik, sizin içinde kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortam! İyi veya kötü her türlü yoruma açığım. Ha bu arada unutmadan, yaptığınız yorumda bana cevap vermemi beklediğiniz birşey yazdıysanız, lütfen verdiğim cevabı okumak için 1-2 içinde blogumu tekrar kontrol edin.

Yorum Gönder

Etiketgiller

.dll (2) .NET (1) #googleplus (1) +1 butonu (1) 9gag (1) a ve an neye göre belirlenir (1) açıklama (2) Adsense (1) Adtech (1) Afrikalı zenci bir çocuğun bu şiiri (1) algorithm (1) antivirüs (1) Apaci (1) apple (4) arkadaş ekleme (1) Arkadaş-Sevgili Şiiri (1) Arkadaşın Olmayan Kişilerin Resimlerini Görmek (1) asus notebook menteşe kırıldı (1) aşk tesadüfleri sever (1) azize nur (1) bakmak (2) balcali hastanesi (1) basit (3) Basit Css Ornegi (1) basit örnek (3) bedava (2) bedava internete girmek (1) bilgisayar mühendisi (1) bilinçaltı (1) biyografisi (2) blogda değişiklikler (1) blogger kod çevirici (1) blogger temaları (1) blogspot için widgetler (1) boost hack (2) bot yapma (1) bozuk zil sesi (1) btk yasağı (1) c de fonksiyonlar (1) c programlama dili (1) C++ hesap makinesi kodları (1) c++ sayı tahmin oyunu (basit) (1) Cd key already in use (1) CD key değiştirme (1) counter strike cd key sorunu (1) crack (2) cs cd key değiştirme işlemi (1) Css dersleri (1) cyprus flights (1) cyprus travel (1) database (2) ders notu (1) developer (1) directtraveller (1) dns ayarları (1) doğum günü (1) dowland (1) download (12) e-ticaret (1) Eklentisi (18) ekran kararıyor (1) en son bölüm (1) engeli kaldırmak (1) english grammar (1) English Proverbs (1) error (1) Ezel dizisi (1) f8 konferansı (1) facebook (8) facebook giremiyorum (2) Facebook Hesabım kapatıldı (1) facebook hesabıma ulaşamıyorum (1) facebook istatistik (1) facebook neden açılmıyor (1) facebook tarzı (1) facede ilginç profil resmi (1) file_get_contents (1) film müzikleri (1) filmin konusu (1) flash etiket bulutu (1) Follower Bug (1) Friend Requests Blocked (1) full (3) galaxy s3 (2) galaxy s3 ayarları (1) galaxy s3 flash apk (1) galaxy s3 flash player (1) Galaxy S3 Zil Sesi Değiştirme (1) gau (1) girne amerikan (1) gizem doğan facebook (1) go to imageshack.us to register (1) Google (6) Google +1 buton (1) google plus (1) google projeleri (2) göğüslü (1) haberleri (3) hack (6) harici harddisk açılmıyor (1) Hayat Hikayesi (1) hepsiniseninicinyaptim.tumblr.com (1) Hesaba Ulaşılamıyor (1) hileleri (2) how to InnoDB (1) html alt satıra geçme kodu (1) html kod çeviriçi (1) html kodu (1) html5 (1) Ingilizce fillerin 2. ve 3. halleri (1) InnoDB (1) ilginç resimler (1) ilk apple bilgisayar (1) imhatimi (2) imhatimi.org (3) inci sözlük (1) ingilizce sözler (1) ingilizcede (1) iphone (2) iphone 5 (2) iş takip (1) iş takip programı (1) iş takip programı full (1) iş takip programı ücretsiz (1) iş takip programları (1) java (2) karakter sorunu (1) kıbrıs (2) kız arkadaş (1) kimdir (5) kimler oynuyor (3) klasör gizleme (1) kpss (1) kpss çalındı mı (1) kpss soruları (1) Marika Fruscio (1) Mark Zuckerberg (3) mp3 (4) mp3 kesme programı (1) msn hack (3) mysql (2) nasıl açılır (2) nasıl çalışır (3) nasıl kurulur (2) nasıl yapılır (4) nasil (3) ne (7) ne demek (11) ne işe yarar (10) ne zaman (9) neden (4) nedir (16) Need For Speed World Update Sorunu (1) nfs (3) nfs world (1) Nikola Tesla (1) no bra january (1) online izle (4) orucu bozan haller (1) öss (2) ösym (3) Photoshop dosyalarinda psd onizleme (1) php (4) programı (3) resimli anlatım (2) resmi (3) samsung (5) samsung galaxy s3 (4) samsung galaxy s3 sorunları (1) Samsung Galaxy S3 Zil Sesi Değiştirme (1) seditio (7) seditio corehacks (1) seditio destek sitesi (1) Seditio eklenti (4) Seditio Flash Etiket Bulutu (2) seo (1) seo nedir (1) serial (4) sistem gereksinimleri (3) sorunu (8) sözler (2) sözleri (4) sql server 2008 kurulumu (1) Steve Jobs (2) Steve Jobs kimdir (1) survivor taner (1) şiirleri (2) şişmanlama (1) şuuraltı mesajları (1) tavsiye (3) telefon (7) torrent (3) troubleshoot3r (2) troubleshooter (28) türkçe (3) Türkçe Altyazı (1) twitter (2) utf-8 (2) virüs bulaştı (1) web tasarım (1) web tasarım adana (1) windows 7 (3) Yılmaz ilker şahin (2) zend framework (1)